Nichicon UVY1H0R1MDD1TD
UVY1H0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1H0R1MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVY1H0R1MDD1TD.pdf
Availability of UVY1H0R1MDD1TD
QUANTITY
UVY1H0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1H0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVY1H0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1H0R1MDD1TD
Related LinksUVY1H0R, UVY1H0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1H0R1MDD1TD Details Description
Related parts for UVY1H0R1MDD1TD
FIXED IND 22NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
POT 100K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.55K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SCD 3.81/06/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
DIP ROTARY SWITCH SMD datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf