Nichicon UVY1V680MED1TA
UVY1V680MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY1V680MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVY1V680MED1TA.pdf
Availability of UVY1V680MED1TA
QUANTITY
UVY1V680MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1V680MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVY1V680MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1V680MED1TA
Related LinksUVY1V68, UVY1V680MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1V680MED1TA Details Description
Related parts for UVY1V680MED1TA
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CABLE 6COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MICRO 9C S 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf