Nichicon UVY2A100MDD
UVY2A100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2A100MDD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVY2A100MDD.pdf
Availability of UVY2A100MDD
QUANTITY
UVY2A100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2A100MDD
Internal Part NumberEIS-UVY2A100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2A100MDD
Related LinksUVY2A, UVY2A100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2A100MDD Details Description
Related parts for UVY2A100MDD
CONN DUST COVER 12POS CLOSED datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS 2.2MM datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
CAP TRIM 2.6-18PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf