Nichicon UVY2A330MPD1TA
UVY2A330MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY2A330MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVY2A330MPD1TA.pdf
Availability of UVY2A330MPD1TA
QUANTITY
UVY2A330MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2A330MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVY2A330MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2A330MPD1TA
Related LinksUVY2A33, UVY2A330MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2A330MPD1TA Details Description
Related parts for UVY2A330MPD1TA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 14POS 15 GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC REG PWM MULTI-PHASE 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS22985 datasheet.pdf
FUSE MIDI 32V CLEAR HSNG HD 40A datasheet.pdf
RHEOSTAT REPAIR KIT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 75A datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf