Nichicon UVY2A331MHD
UVY2A331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2A331MHD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVY2A331MHD.pdf
Availability of UVY2A331MHD
QUANTITY
UVY2A331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2A331MHD
Internal Part NumberEIS-UVY2A331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2A331MHD
Related LinksUVY2A, UVY2A331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2A331MHD Details Description
Related parts for UVY2A331MHD
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf