Nichicon UVY2C100MPD
UVY2C100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C100MPD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C100MPD.pdf
Availability of UVY2C100MPD
QUANTITY
UVY2C100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C100MPD
Internal Part NumberEIS-UVY2C100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C100MPD
Related LinksUVY2C, UVY2C100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C100MPD Details Description
Related parts for UVY2C100MPD
JUMPER-H9991TR/1853SL/H9991TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
COVER FOR R/A RTT JACK TWIN BLK datasheet.pdf
IC LCD BKLT INVERTER DRV 20SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 200M datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf