Nichicon UVY2C100MPD1TD
UVY2C100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C100MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C100MPD1TD.pdf
Availability of UVY2C100MPD1TD
QUANTITY
UVY2C100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVY2C100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C100MPD1TD
Related LinksUVY2C10, UVY2C100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C100MPD1TD Details Description
Related parts for UVY2C100MPD1TD
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI STUD 30A datasheet.pdf