Nichicon UVY2C100MPD1TD
UVY2C100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C100MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C100MPD1TD.pdf
Availability of UVY2C100MPD1TD
QUANTITY
UVY2C100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVY2C100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C100MPD1TD
Related LinksUVY2C10, UVY2C100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C100MPD1TD Details Description
Related parts for UVY2C100MPD1TD
THERMISTOR PTC 470 OHM 115C SMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 54FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/YEL 2.7-3.9 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 100A AUTO LINK datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CABLE RACK SPACER datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE SKT datasheet.pdf