Nichicon UVY2C102MRD
UVY2C102MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C102MRD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C102MRD.pdf
Availability of UVY2C102MRD
QUANTITY
UVY2C102MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C102MRD
Internal Part NumberEIS-UVY2C102MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C102MRD
Related LinksUVY2C, UVY2C102MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C102MRD Details Description
Related parts for UVY2C102MRD
IC CCD SIGNAL PROC/SCAN 48-LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.7A 74 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TUBE EXTENSION G1/8 1000MM LONG datasheet.pdf