Nichicon UVY2D101MHD
UVY2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2D101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVY2D101MHD.pdf
Availability of UVY2D101MHD
QUANTITY
UVY2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UVY2D101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2D101MHD
Related LinksUVY2D, UVY2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2D101MHD Details Description
Related parts for UVY2D101MHD
IC TRANSCEIVER MF 2CHAN 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED PANEL INCAND DATALITE CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 DUAL STR datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFFER/LINE DVR 8XSON datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf