Nichicon UVY2DR33MED
UVY2DR33MED picture photo
Mfg. Part Number
UVY2DR33MED
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVY2DR33MED.pdf
Availability of UVY2DR33MED
QUANTITY
UVY2DR33MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2DR33MED
Internal Part NumberEIS-UVY2DR33MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2DR33MED
Related LinksUVY2D, UVY2DR33MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2DR33MED Details Description
Related parts for UVY2DR33MED
CONN HEADR 3MM 10POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG18 RD 17/32" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 38POS STR 3.5MM datasheet.pdf
BNB ZACK MARKER STRIP LABELED datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 22M datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 160MA 5.6 OHM TH datasheet.pdf
CCP BASE 3 POLE 70A CF PANEL BOA datasheet.pdf