Nichicon UVY2G220MHD1TO
UVY2G220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVY2G220MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVY2G220MHD1TO.pdf
Availability of UVY2G220MHD1TO
QUANTITY
UVY2G220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2G220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVY2G220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2G220MHD1TO
Related LinksUVY2G22, UVY2G220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2G220MHD1TO Details Description
Related parts for UVY2G220MHD1TO
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MODEM CTRL 86E34 BLANK 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP VERT 1.5IN DIA datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC SENSOR 9925 OHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf