Nichicon UVY2GR47MED1TA
UVY2GR47MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY2GR47MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVY2GR47MED1TA.pdf
Availability of UVY2GR47MED1TA
QUANTITY
UVY2GR47MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2GR47MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVY2GR47MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2GR47MED1TA
Related LinksUVY2GR4, UVY2GR47MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2GR47MED1TA Details Description
Related parts for UVY2GR47MED1TA
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC 12 BIT 66 KSPS ADC S/O 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6SON datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf