Nichicon UVY2V331MRD
UVY2V331MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2V331MRD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVY2V331MRD.pdf
Availability of UVY2V331MRD
QUANTITY
UVY2V331MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2V331MRD
Internal Part NumberEIS-UVY2V331MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2V331MRD
Related LinksUVY2V, UVY2V331MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2V331MRD Details Description
Related parts for UVY2V331MRD
IC ADC 12BIT 1MSPS LP 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 125MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 40HP 41A NEMA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IR CON 16 PIN 16-14 CRIMP GOLD datasheet.pdf
FPC CONN. 0.5MM PITCH B/C, 40P datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 24"WIRE datasheet.pdf