Nichicon UVZ1A101MDD1TA
UVZ1A101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1A101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1A101MDD1TA.pdf
Availability of UVZ1A101MDD1TA
QUANTITY
UVZ1A101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1A101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1A101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1A101MDD1TA
Related LinksUVZ1A10, UVZ1A101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1A101MDD1TA Details Description
Related parts for UVZ1A101MDD1TA
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 12.5MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 12A BU-5S datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 1" BLACK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI N FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 81.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf