Nichicon UVZ1A102MPD1TD
UVZ1A102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1A102MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1A102MPD1TD.pdf
Availability of UVZ1A102MPD1TD
QUANTITY
UVZ1A102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1A102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ1A102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)