Nichicon UVZ1A682MHD
UVZ1A682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1A682MHD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1A682MHD.pdf
Availability of UVZ1A682MHD
QUANTITY
UVZ1A682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1A682MHD
Internal Part NumberEIS-UVZ1A682MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1A682MHD
Related LinksUVZ1A, UVZ1A682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1A682MHD Details Description
Related parts for UVZ1A682MHD
SENSOR AMP 0-150PSID datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.5A 122 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A ITO220AC datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/17/180F SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf