Nichicon UVZ1C101MDD1TA
UVZ1C101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1C101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1C101MDD1TA.pdf
Availability of UVZ1C101MDD1TA
QUANTITY
UVZ1C101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1C101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1C101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1C101MDD1TA
Related LinksUVZ1C10, UVZ1C101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1C101MDD1TA Details Description
Related parts for UVZ1C101MDD1TA
SWITCH BLOCK GP SPST-NC 10A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
IC IRDA ENCODER/DECODER 8SO datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 209FBGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1400A 550VAC datasheet.pdf
TERMINAL ZDLD 2.5-2N datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SRT datasheet.pdf
75VAC / 100VDC MOV DIN LV SPD RE datasheet.pdf