Nichicon UVZ1C221MED1TA
UVZ1C221MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1C221MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1C221MED1TA.pdf
Availability of UVZ1C221MED1TA
QUANTITY
UVZ1C221MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1C221MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1C221MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1C221MED1TA
Related LinksUVZ1C22, UVZ1C221MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1C221MED1TA Details Description
Related parts for UVZ1C221MED1TA
CONN SOCKET RCPT .042-.049 TIN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 71A TDSON-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf