Nichicon UVZ1C472MHH
UVZ1C472MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1C472MHH
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1C472MHH.pdf
Availability of UVZ1C472MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1C472MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1C472MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ1C472MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1C472MHH
Related LinksUVZ1C, UVZ1C472MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1C472MHH Details Description
Related parts for UVZ1C472MHH
TOOL CRIMP 12-24 GAUGE HTF DFF datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
05+05 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES 402K OHM 0.4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf