Nichicon UVZ1E221MPD1TD
UVZ1E221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1E221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1E221MPD1TD.pdf
Availability of UVZ1E221MPD1TD
QUANTITY
UVZ1E221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1E221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ1E221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package1,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1E221MPD1TD
Related LinksUVZ1E22, UVZ1E221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1E221MPD1TD Details Description
Related parts for UVZ1E221MPD1TD
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 12' 16/3 PVC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT W/SCKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf