Nichicon UVZ1E332MHD1TN
UVZ1E332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1E332MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1E332MHD1TN.pdf
Availability of UVZ1E332MHD1TN
QUANTITY
UVZ1E332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1E332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVZ1E332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package250
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1E332MHD1TN
Related LinksUVZ1E33, UVZ1E332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1E332MHD1TN Details Description
Related parts for UVZ1E332MHD1TN
RES SMD 619 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PST 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN 9.5" NAT NYL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf