Nichicon UVZ1H220MDD1TA
UVZ1H220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H220MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H220MDD1TA.pdf
Availability of UVZ1H220MDD1TA
QUANTITY
UVZ1H220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1H220MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H220MDD1TA
Related LinksUVZ1H22, UVZ1H220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H220MDD1TA Details Description
Related parts for UVZ1H220MDD1TA
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BOARD EVAL SAMPLING ADC AD677 datasheet.pdf
CONN DIP IDC 14POS TIN GRAY datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 750VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P TH PLUG WC datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf