Nichicon UVZ1H220MDH
UVZ1H220MDH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H220MDH
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H220MDH.pdf
Availability of UVZ1H220MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1H220MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H220MDH
Internal Part NumberEIS-UVZ1H220MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H220MDH
Related LinksUVZ1H, UVZ1H220MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H220MDH Details Description
Related parts for UVZ1H220MDH
IC REG LDO 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 3V 16MIN48LQFP datasheet.pdf
IMPUL MATE PLUG HSG ASSY 76P datasheet.pdf
GRIP - GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf
470UF 200V 35X30 85C SI datasheet.pdf