Nichicon UVZ1H682MRD
UVZ1H682MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H682MRD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H682MRD.pdf
Availability of UVZ1H682MRD
QUANTITY
UVZ1H682MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H682MRD
Internal Part NumberEIS-UVZ1H682MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H682MRD
Related LinksUVZ1H, UVZ1H682MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H682MRD Details Description
Related parts for UVZ1H682MRD
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OSC CRO 2200-2400 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SCZ 3.81/07/180FI SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf