Nichicon UVZ1J100MDD
UVZ1J100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1J100MDD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1J100MDD.pdf
Availability of UVZ1J100MDD
QUANTITY
UVZ1J100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1J100MDD
Internal Part NumberEIS-UVZ1J100MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1J100MDD
Related LinksUVZ1J, UVZ1J100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1J100MDD Details Description
Related parts for UVZ1J100MDD
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf