Nichicon UVZ1J102MHH
UVZ1J102MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1J102MHH
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1J102MHH.pdf
Availability of UVZ1J102MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1J102MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1J102MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ1J102MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1J102MHH
Related LinksUVZ1J, UVZ1J102MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1J102MHH Details Description
Related parts for UVZ1J102MHH
CONN HEADER 35POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
DSUB 5W5 F G T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
EEPROM MICROWIRE 2KB 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 2000W datasheet.pdf
HOUSING,FASTIN-FASTON datasheet.pdf
RING TERMINAL datasheet.pdf
CMOS 220 MHz True-Color Graphics Triple 10-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf