Nichicon UVZ1J470MED1TD
UVZ1J470MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1J470MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1J470MED1TD.pdf
Availability of UVZ1J470MED1TD
QUANTITY
UVZ1J470MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1J470MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ1J470MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1J470MED1TD
Related LinksUVZ1J47, UVZ1J470MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1J470MED1TD Details Description
Related parts for UVZ1J470MED1TD
LEAD TEST REPLACE SHEATH STYLE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 9SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 2211 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 5V datasheet.pdf