Nichicon UVZ1V153MRH
UVZ1V153MRH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1V153MRH
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1V153MRH.pdf
Availability of UVZ1V153MRH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1V153MRH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1V153MRH
Internal Part NumberEIS-UVZ1V153MRH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1V153MRH
Related LinksUVZ1V, UVZ1V153MRH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1V153MRH Details Description
Related parts for UVZ1V153MRH
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT SMD 15GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf