Nichicon UVZ2A221MHH
UVZ2A221MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2A221MHH
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2A221MHH.pdf
Availability of UVZ2A221MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2A221MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2A221MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ2A221MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)