Nichicon UVZ2A4R7MDD
UVZ2A4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2A4R7MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2A4R7MDD.pdf
Availability of UVZ2A4R7MDD
QUANTITY
UVZ2A4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2A4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UVZ2A4R7MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2A4R7MDD
Related LinksUVZ2A, UVZ2A4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2A4R7MDD Details Description
Related parts for UVZ2A4R7MDD
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf