Nichicon UVZ2D3R3MEH
UVZ2D3R3MEH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2D3R3MEH
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2D3R3MEH.pdf
Availability of UVZ2D3R3MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2D3R3MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2D3R3MEH
Internal Part NumberEIS-UVZ2D3R3MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2D3R3MEH
Related LinksUVZ2D, UVZ2D3R3MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2D3R3MEH Details Description
Related parts for UVZ2D3R3MEH
TWEEZER CYLNDR BARREL 59 4.61" datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 9POS .100 TIN datasheet.pdf
IC MPU M680X0 12MHZ 68PGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 380MA 930 MOHM datasheet.pdf
RES 542K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf