Nichicon UVZ2E220MHH
UVZ2E220MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2E220MHH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2E220MHH.pdf
Availability of UVZ2E220MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2E220MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2E220MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ2E220MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2E220MHH
Related LinksUVZ2E, UVZ2E220MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2E220MHH Details Description
Related parts for UVZ2E220MHH
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOLT-OUT 8VSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
RFID TRANSP WEDGE 12MM MUSA datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf