Nichicon UVZ2E3R3MPD
UVZ2E3R3MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2E3R3MPD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2E3R3MPD.pdf
Availability of UVZ2E3R3MPD
QUANTITY
UVZ2E3R3MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2E3R3MPD
Internal Part NumberEIS-UVZ2E3R3MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2E3R3MPD
Related LinksUVZ2E, UVZ2E3R3MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2E3R3MPD Details Description
Related parts for UVZ2E3R3MPD
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 60POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 16POS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.9X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.2MM datasheet.pdf