Nichicon UVZ2E3R3MPD1TA
UVZ2E3R3MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2E3R3MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2E3R3MPD1TA.pdf
Availability of UVZ2E3R3MPD1TA
QUANTITY
UVZ2E3R3MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2E3R3MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ2E3R3MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2E3R3MPD1TA
Related LinksUVZ2E3R, UVZ2E3R3MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2E3R3MPD1TA Details Description
Related parts for UVZ2E3R3MPD1TA
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN 12-LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HM-ZD 2PR HDR ASSY 1.8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf