Nichicon UVZ2E470MHD1TO
UVZ2E470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2E470MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2E470MHD1TO.pdf
Availability of UVZ2E470MHD1TO
QUANTITY
UVZ2E470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2E470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVZ2E470MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2E470MHD1TO
Related LinksUVZ2E47, UVZ2E470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2E470MHD1TO Details Description
Related parts for UVZ2E470MHD1TO
BOARD TERM SGL TURRET 12POS datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
POTTING COMPOUND HIGHTEMP 375ML datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 DRIVE SINGLE PHASE 100-115V datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND PLG-RCPT 6.5' datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf