Nichicon UVZ2ER47MED
UVZ2ER47MED picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2ER47MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2ER47MED.pdf
Availability of UVZ2ER47MED
QUANTITY
UVZ2ER47MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2ER47MED
Internal Part NumberEIS-UVZ2ER47MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2ER47MED
Related LinksUVZ2E, UVZ2ER47MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2ER47MED Details Description
Related parts for UVZ2ER47MED
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MKS60K datasheet.pdf
RACK EQUIPMENT SHELF-OPEN NONVEN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULE SPM FOR SRM 600V SPM20-BC datasheet.pdf
RES 147K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.95A 12 MOHM datasheet.pdf