Nichicon UVZ2F2R2MPD
UVZ2F2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F2R2MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F2R2MPD.pdf
Availability of UVZ2F2R2MPD
QUANTITY
UVZ2F2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UVZ2F2R2MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F2R2MPD
Related LinksUVZ2F, UVZ2F2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F2R2MPD Details Description
Related parts for UVZ2F2R2MPD
MOSFET N-CH 60V 6.9A SOT223 datasheet.pdf
RELAY OPTO DPST-NO/NC 100MA 8SOP datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:2/1:6 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf