Nichicon UVZ2F331MRD
UVZ2F331MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F331MRD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F331MRD.pdf
Availability of UVZ2F331MRD
QUANTITY
UVZ2F331MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F331MRD
Internal Part NumberEIS-UVZ2F331MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F331MRD
Related LinksUVZ2F, UVZ2F331MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F331MRD Details Description
Related parts for UVZ2F331MRD
RES MO 1/2W 39K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf