Nichicon UVZ2V2R2MPD1TA
UVZ2V2R2MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2V2R2MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2V2R2MPD1TA.pdf
Availability of UVZ2V2R2MPD1TA
QUANTITY
UVZ2V2R2MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2V2R2MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ2V2R2MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2V2R2MPD1TA
Related LinksUVZ2V2R, UVZ2V2R2MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2V2R2MPD1TA Details Description
Related parts for UVZ2V2R2MPD1TA
RES 620K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 160POS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
OPEN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf