Nichicon UVZ2W3R3MPD1TD
UVZ2W3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2W3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2W3R3MPD1TD.pdf
Availability of UVZ2W3R3MPD1TD
QUANTITY
UVZ2W3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2W3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ2W3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2W3R3MPD1TD
Related LinksUVZ2W3R, UVZ2W3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2W3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UVZ2W3R3MPD1TD
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT CRIMP datasheet.pdf
50W MOTOR 100/200V KEY SHAFT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf