Nichicon UWD1H270MCL1GS
UWD1H270MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1H270MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWD1H270MCL1GS.pdf
Availability of UWD1H270MCL1GS
QUANTITY
UWD1H270MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1H270MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1H270MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92.5mA
Impedance680 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1H270MCL1GS
Related LinksUWD1H27, UWD1H270MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1H270MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1H270MCL1GS
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf