Nichicon UWD1V220MCL1GS
UWD1V220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1V220MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWD1V220MCL1GS.pdf
Availability of UWD1V220MCL1GS
QUANTITY
UWD1V220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1V220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1V220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance760 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1V220MCL1GS
Related LinksUWD1V22, UWD1V220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1V220MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1V220MCL1GS
VARISTOR 558V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50T/MC50M/MDM50T datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
IC SERIAL-OUT SHIFT-REG 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 10A BU datasheet.pdf
VARISTOR 100V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 224MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf