Nichicon UWD1V470MCL1GS
UWD1V470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1V470MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWD1V470MCL1GS.pdf
Availability of UWD1V470MCL1GS
QUANTITY
UWD1V470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1V470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1V470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1V470MCL1GS
Related LinksUWD1V47, UWD1V470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1V470MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1V470MCL1GS
Connector Header 4 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC USB TRANSCEIVER 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 68MM datasheet.pdf