Murata Electronics North America UWE-12/10-Q48N-C
UWE-12/10-Q48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-12/10-Q48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 10A 1/8TH BRCK
Datasheet Download
UWE-12/10-Q48N-C.pdf
Availability of UWE-12/10-Q48N-C
QUANTITY
UWE-12/10-Q48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-12/10-Q48N-C
Internal Part NumberEIS-UWE-12/10-Q48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWE
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.39" H (58.4mm x 22.9mm x 9.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-12/10-Q48N-C
Related LinksUWE-12/1, UWE-12/10-Q48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-12/10-Q48N-C Details Description
Related parts for UWE-12/10-Q48N-C
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf