Murata Electronics North America UWE-12/6-Q12PB-C
UWE-12/6-Q12PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-12/6-Q12PB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 72W 12V 6A
Datasheet Download
UWE-12/6-Q12PB-C.pdf
Availability of UWE-12/6-Q12PB-C
QUANTITY
UWE-12/6-Q12PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-12/6-Q12PB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-12/6-Q12PB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-12/6-Q12PB-C
Related LinksUWE-12/6, UWE-12/6-Q12PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-12/6-Q12PB-C Details Description
Related parts for UWE-12/6-Q12PB-C
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD 38KHZ DOME RADIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND WHT 10VDC CYL datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
TOOL INSERT/EXTRACT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
21.59MM X 7.62MM 1=25/PK datasheet.pdf