Murata Electronics North America UWE-24/3-Q12P-C
UWE-24/3-Q12P-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-24/3-Q12P-C
Brief Description
CONV DC/DC 72W 24V 3A
Datasheet Download
UWE-24/3-Q12P-C.pdf
Availability of UWE-24/3-Q12P-C
QUANTITY
UWE-24/3-Q12P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-24/3-Q12P-C
Internal Part NumberEIS-UWE-24/3-Q12P-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-24/3-Q12P-C
Related LinksUWE-24/, UWE-24/3-Q12P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-24/3-Q12P-C Details Description
Related parts for UWE-24/3-Q12P-C
JUMPER-H1505TR/A2015N/H1505TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" WW datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
SWITCH PB PUSHBUTTON SPST 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10KV NONSTND datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 2W SMBG datasheet.pdf