Murata Electronics North America UWE-3.3/20-Q12P-C
UWE-3.3/20-Q12P-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-3.3/20-Q12P-C
Brief Description
CONV DC/DC 66W 3.3V 20A
Datasheet Download
UWE-3.3/20-Q12P-C.pdf
Availability of UWE-3.3/20-Q12P-C
QUANTITY
UWE-3.3/20-Q12P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-3.3/20-Q12P-C
Internal Part NumberEIS-UWE-3.3/20-Q12P-C
SeriesUWE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-3.3/20-Q12P-C
Related LinksUWE-3.3/, UWE-3.3/20-Q12P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-3.3/20-Q12P-C Details Description
Related parts for UWE-3.3/20-Q12P-C
IDC CABLE - MPK20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONNECTOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf