Murata Electronics North America UWE-5/20-Q48NB-C
UWE-5/20-Q48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-5/20-Q48NB-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A 1/8TH BRICK
Datasheet Download
UWE-5/20-Q48NB-C.pdf
Availability of UWE-5/20-Q48NB-C
QUANTITY
UWE-5/20-Q48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-5/20-Q48NB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-5/20-Q48NB-C
SeriesUWE
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.39" H (58.4mm x 22.9mm x 9.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-5/20-Q48NB-C
Related LinksUWE-5/20, UWE-5/20-Q48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-5/20-Q48NB-C Details Description
Related parts for UWE-5/20-Q48NB-C
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 5000V THROUGH HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf