Murata Electronics North America UWE-5/20-Q48P-C
UWE-5/20-Q48P-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-5/20-Q48P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC-DC CONVERT 5V 20A 1/8TH BRICK
Datasheet Download
UWE-5/20-Q48P-C.pdf
Availability of UWE-5/20-Q48P-C
QUANTITY
UWE-5/20-Q48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-5/20-Q48P-C
Internal Part NumberEIS-UWE-5/20-Q48P-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWE
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.39" H (58.4mm x 22.9mm x 9.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-5/20-Q48P-C
Related LinksUWE-5/2, UWE-5/20-Q48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-5/20-Q48P-C Details Description
Related parts for UWE-5/20-Q48P-C
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
KIT WIRELESSUSB VOIP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 48COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
150G CXP 10M GEN2 datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A datasheet.pdf
1200UF 100V 22X35MM 85C 5000H datasheet.pdf